Program
 
Monday: Machine learning applied to sequence analysis
 
9:00 - 10:20 am Registration and morning tea
10:20 - 10:30 am Opening and welcome
10:30 - 12:00 pm Mark Borodovsky - Biological sequence analysis with machine
        learned Markov models
12:00 - 1:00 pm Lunch
1:00 - 2:00 pm Tim Bailey - Finding patterns in biological sequences
2:00 - 3:00 pm Paul Horton - The bioinformatics of protein subcellular localization
        prediction
3:00 - 3:30 pm Afternoon tea
3:30 - 4:30 pm Martin Frith - Identifying short proteins: a bioinformatics case study
4:30 - 5:15 pm Mark Borodovsky - Software demo: GeneMark and GeneMark.hmm
5:30 -   pm Welcome BBQ
 
Tuesday: Morning - Combinatorial optimisation in bioinformatics
               Afternoon - Software workshops
 
9:00 - 10:30 am Regina Berretta - Combinatorial optimisation models for finding
        genetic signatures from gene expression datasets
10:30 - 11:00 am Morning tea
11:00 - 12:00 pm Pablo Moscato - Towards robust classification methods for clinical
        bioinformatics
12:00 - 1:00 pm Lunch
1:00 - 1:40 pm Tim Bailey - Motif discovery in biosequences
1:40 - 2:40 pm Paul Taylor - MATLAB for bioinformatics
2:40 - 3:20 pm James J. Cai - Molecular evolution and population genetics with
        MATLAB - MBEToolbox and PGEToolbox
3:20 - 4:00 pm Afternoon tea
4:00 - 5:00 pm Public lecture:
        Andrew Roger - What can genes and genomes tell us about the
        "super-kingdoms" of Life?
 
Wednesday: Evolutionary genomics
 
9:00 - 10:30 am Mike Hendy - Mathematical phylogenetics using Hadamard
        conjugation
10:30 - 11:00 am Morning tea
11:00 - 12:30 pm Barbara Holland - Exploratory analysis of phylogenetic data
        using splits-graphs
12:30 - 1:30 pm Lunch
1:30 - 2:30 pm Michael Charleston - Concatenating sequence data from multiple
        genes
2:30 - 3:30 pm Charles Semple - Hybridisation networks
3:30 - 4:00 pm Afternoon tea
4:00 - 5:00 pm Alexei Drummond - Phylogenetic estimation of evolutionary rates
        and divergence dates
 
Thursday: Microarrays and analysis of microarray data
 
9:00 - 10:00 am Sean Grimmond - Globally surveying the transcriptome
10:00 - 10:30 am Morning tea
10:30 - 11:45 am Terry Speed - Statistical aspects of SNP genotyping using microarrays
11:45 - 12:30 pm Liat Ben-Tovim Jones - Detecting differentially expressed genes
12:30 - 1:30 pm Lunch
1:30 - 2:15 pm Toni Reverter - Simultaneous identification of differential gene
        expression and connectivity in inflammation, adipogenesis and
        cancer
2:15 - 3:00 pm Kim-Anh Do - Merging microarray data, robust feature selection,
        and predicting prognosis in prostate cancer
3:00 - 3:30 pm Afternoon tea
3:30 - 4:15 pm Geoff McLachlan - Classification of microarray data
 
Friday: The e-research paradigm / Grid
 
9:00 - 10:10 am David Abramson - How do I make my software work on the Grid?
        (without changing careers!)
10:10 - 10:40 am Morning tea
10:40 - 11:50 am Jane Hunter - The semantic grid: moving from data management to
        knowledge management
12:00 - 1:00 pm Ah Chung Tsoi - e-Research: changing our lives forever?
1:00 - 2:00 pm Lunch
2:00 - 3:00 pm David Hansen - Services for e-health and life science grids
3:00 - 4:00 pm Tin Wee Tan - Beyond building the resourceome: WorldWide-
        Workflow and bio-e-manufacturing
4:00 - 4:30 pm Afternoon tea
 

 

 
© ARC Centre in Bioinformatics 2006