Program last updated 07/07/05
 
Monday: Complex biological systems & networks
9:00-10:20am Registration and morning tea
10:20-10:30am Opening and welcome
10:30 -11:30am Janet Wiles - Mapping biology onto computation: a complex systems
  approach
11:30-12:30pm Jennifer Hallinan - Network analysis of complex biological systems
12:30-1:30pm Lunch
1:30-2:30pm Wiles/Hallinan - Software demos: Netlogo, Pajek
2:30-3:15pm Michael Gagen and John Mattick - Accelerating network constraints
  on organism complexity: The case for an RNA-based regulatory
  architecture
3:15-3:45pm Afternoon tea
3:45-4:35pm Satoru Miyano - How to model biological pathways with hybrid
  Petri net and its extension
4:35-5:25pm Christopher Savoie - Application of gene regulatory
  networks to pharmacogenomics and human medicine
5:45pm Welcome BBQ - Sponsored by SGI
 
Tuesday: Molecular evolution and phylogenetics
9:00-10:30am Lars Jermiin - Nucleotide sequences: how they change, and why we
  should care
10:30-11:00am Morning tea
11:00-12:00pm Robert Beiko - Aligning biological sequences
12:00-1:00pm Lunch
1:00-2:30pm Mark Ragan - Inferring phylogenetic trees from molecular sequences
2:30-3:30pm Jonathan Keith - Optimisation and sampling of phylogenetic tree-space
3:30-4:00pm Afternoon tea
4:00-5:00pm Beiko/Ragan - Software demos: PHYLIP, MrBayes
5:00-6:00pm Public Talk:
  Phil Hugenholtz - Environmental shotgun sequencing - seeing the forest
  for the trees
6:00-6:30pm Refreshments
 
Wednesday: Protein structure and dynamics
9:00-10:00am Thomas Huber - High throughput protein fold determination
10:00-10:30am Morning tea
10:30-11:30am Alan Mark - Molecular dynamics
11:30-12:30pm Sean Smith - Pathways, mechanism and photophysics in fluorescent
  proteins: an illustration of the role of molecular calculations in
  understanding protein structure - function relationships
12:30-1:30pm Lunch
1:30-2:30pm Mark Smythe - Describing the chemical and conformational diversity
  of protein surfaces
2:30-3:30pm Huber/Mark/Smythe - Problems in modelling protein structure and
  dynamics
3:30-4:00pm Afternoon tea
4:00-5:00pm Special Talk:
John Mattick - Information in biological systems
 
Thursday: Pattern discovery in molecular sequences
9:00-10:00am Tim Bailey - DNA sequence motifs and transcriptional regulation
10:00-10:30am Morning tea
10:30-11:30pm Martin Frith - Identifying motifs shared by functionally related
  related sequences: theory versus practice
11:30-12:30pm Warren Ewens - Significance testing for words and motifs
12:30-1:30pm Lunch
1:30-3:00pm Andrey Rzhetsky - A bird's eye view of text mining for biology
3:00-3:30pm Afternoon tea
3:30-4:30pm Ning/Taylor - Software demo: Matlab bioinformatics toolbox
4:30-5:30pm Bailey/Frith/Rzhetsky - Software demo/Discussion session about tools
 
Friday: Computational neurobiology
9:00-10:30am Perry Bartlett and Pankaj Sah - Cellular and synaptic plasticity in the
  nervous system
10:30-11:00am Morning tea
11:00-12:30pm Geoff Goodhill - Understanding the brain as a computational device
12:30-1:30pm Lunch
1:30-2:30pm Michael Breakspear - Unpacking the brain into wavelets
2:30-3:30pm Mandyam V Srinivasan - Small brains, smart computations: vision, navigation and
  "cognition" in honeybees, and applications to robotics
3:30-4:00pm Afternoon tea

 


 

 
© ARC Centre in Bioinformatics 2005