SCHEDULE

 

Monday 5th: Complex biological systems

8:00 - 9:00 Registration
9:00 - 9:15 Opening
9:15 - 10:30 Morning Session 1: Hugh Possingham - Mathematical Modelling of Ecological Systems
10:30 - 11:00 Morning Tea
11:00 - 12:30 Morning Session 1 Continues
12:30 - 2:00 Lunch
2:00 - 2:30 Afternoon Session 1: Phil Pollett - Evaluating the total cost of a random process over its lifetime
2:30 - 3:00 Afternoon Session 2: Ben Cairns - Evaluating persistence times in populations that are subject to catastrophes
3:00 - 3:30 Afternoon Session 3: Chris Wilcox - Using stochastic models to direct conservation action using empirical data
3:30 - 4:00 Afternoon Tea
4:00 - 4:30 Afternoon Session 4: Nadiah Kristensen - Permanence and a food-web building algorithm
4:30 - 5:00 Afternoon Session 5: Joshua Ross - On the costs and decisions of controlling a population
5:30 - Welcome Barbeque - Sponsored by SGI

Tuesday 6th: Pattern analysis and data mining in biology

9:00 - 10:00 Morning Session 1: Tim Bailey - Overview of Pattern Analysis
10:00 - 10:30 Morning Tea
11:00 - 11:30 Morning Session 2: Jennifer Hallinan - Quantifying Network Topology
11:30 - 12:30 Morning Session 3: Michael Hohl - From Alignments to Patterns: detecting regions of similarity
12:30 - 2:00 Lunch
2:00 - 2:50 Afternoon Session 1: Rob Beiko - Artificial Neural Networks and Genetic Algorithms
2:50 - 3:40 Afternoon Session 2: Zheng Yuan - Support Vector Machines
3:40 - 4:10 Afternoon Tea
4:10 - 5:00 Afternoon Session 3: Jonathan Keith - The Generalised Gibbs Sampler
6:00 - 7:00 Public Talk - Sponsored by Queensland Parallel Supercomputing Foundation:
George Havas - Algorithmic problems dating back to Euclid and Euler
followed by Evening Tea

Wednesday 7th: Computational modelling and visualisation of cells

9:00 - 11:00 Morning Session 1: Kevin Burrage - Stochastic modelling of cellular processes
11:00 - 11:30 Morning Tea
11:30 - 1:00 Morning Session 2: Nicolas Smith - From sarcomere to cell: the coupling of muscle models across spatial scales in the heart
1:00 - 2:15 Lunch
2:15 - 3:00 Afternoon Session 1: Lucia Santoso - The Probabilities of Pacman and Pinocchio - modelling endocytosis by means of stochastic master equations (and others...)
3:00 - 3:45 Afternoon Session 2: Nick Hamilton - A quick introduction to eXtensible Markup Languages and CellML
3:45 - 4:15 Afternoon Tea
4:15 - 5:15 Afternoon Session 3: Roger Sidje - Introduction to MathML

Thursday 8th: Computational complexity

9:00 - 10:00 Morning Session 1: Mike Fellows - What is computational complexity? The basics
10:00 - 10:30 Morning Tea
11:00 - 11:30 Morning Session 2: Mike Fellows - Parameterized complexity, a practical paradigm shift The basics
11:30 - 12:30 Morning Session 3: Pablo Moscato - A survey of heuristics, meta-heuristics and practical computing strategies for hard problems
12:30 - 2:00 Lunch
2:00 - 2:50 Afternoon Session 1: Mike Fellows - Advanced FPT techniques and associated heuristics
2:50 - 3:50 Afternoon Session 2: Michael Langston - Practical FPT Implementations, Parallelism and Scalability
3:50 - 4:20 Afternoon Tea
4:20 - 5:20 Afternoon Session 3: Michael Langston - FPT-Based Methods for the Analysis of Gene Expression Data

Friday 9th: Parallel computing and simulation

9:00 - 10:30 Morning Session 1: Frank Dehne - Coarse Grained Parallel Computing
10:30 - 11:00 Morning Tea
11:00 - 12:30 Morning Session 2: Pablo Moscato - Parallel Metheuristics
12:30 - 2:00 Lunch
2:00 - 3:00 Afternoon Session 1: Lindsay Hood - Simple Program Optimisation
3:00 - 3:30 Afternoon Tea
3:30 - 4:30 Afternoon Session 2: Gerard Milburn - Who needs a quantum computer?

 

© ARC Centre in Bioinformatics 2004